Krym – fakta o anexi

Krym_mapaVšichni si nepochybně pamatujeme události na Krymu, které následovaly po převratu v Kyjevě. Podle západních sdělovacích prostředků neoznačení vojáci Ruska obsadili klíčové budovy na Krymu. Referendum, které následovalo, západní státy neuznaly. Rusko bylo označeno za agresora a byly na něj uvaleny sankce. Jednalo se opravdu o akt agrese?

K pochopení celé situace je potřeba znát další fakta, která nám média taktně zamlčují. Marně byste hledali v novinách článek o tom, že na jaře roku 2013 vypsalo ministerstvo obrany USA výběrové řízení na rekonstrukci a výstavbu nových budov na Krymu. Jednalo se konkrétně o rekonstrukci vojenské základny v Sevastopolu. Podotýkáme, že nepokoje v Kyjevě na Majdanu začaly až 23. listopadu 2013. Nabízí se otázka, proč vypsalo ministerstvo obrany Spojených států výběrové řízení na rekonstrukci základny, když v té době mělo Rusko s Ukrajinou uzavřenou smlouvu o umístění základny až do roku 2042. Odpověď je víc než jasná. Úředníci ve Washingtonu věděli, co se na Ukrajině bude dít, ale hlavně – jak to dopadne.

To, že Američané věděli o plánovaném svržení legitimní vlády, je zřejmé i z dalších znepokojujících faktů.

Deset dní před převratem v Kyjevě vyplula ze základny v Norfolku směrem do Egejského moře skupina čtyř válečných lodí Spojených států v čele s letadlovou lodí USS George H. W. Bushe. Jedná se o letadlovou loď s výtlakem 102 000 tun. Na palubě této lodi se nachází 90 letadel a vrtulníků. Posádka této lodi čítá 3 200 osob + 2480 příslušníků leteckého personálu. Skupinu válečných lodí doprovázelo dalších 16 plavidel, včetně torpédoborců  Trekston, Roosevelt a tři jaderné ponorky.

22. února, v den svržení prezidenta Janukovyče vpluly lodě do Černého moře. Tímto aktem došlo k porušení mezinárodní dohody z roku 1936, která zakazuje plavbu průlivem Dardanely lodím o výtlaku více než 45 tisíc tun. Podle tureckého novináře Harrieta, s odvoláním na zdroje na ministerstvu obrany Turecka, daly svolení k tajné plavbě průlivem kompetentní orgány Turecka.

Hlavní úkol flotily Spojených států měl spočívat v blokování a zajištění námořní základny v Sevastopolu po vypovězení smlouvy mezi Ukrajinou a Ruskem. Nicméně události na Krymu se po převratu v Kyjevě ubíraly jiným směrem. Lidé se přiklonili k Rusku, vyšli do ulic, odvolali současné vedení Krymu, které bylo prokyjevské a uspořádali referendum.

Tyto události, jak napsal jeden italský novinář, zcela zničily plány USA.

Američané se marně snažili zmařit referendum. Na konci února se proto lodě USA otočily a odpluly směrem k Turecku na základnu v Antalyi, kde čekaly na další rozkazy. Pouze torpédoborci  Trekston, Donald Cook a fregata Taylor zamířily pod záminkou společného námořního cvičení s plavidly Bulharska a Rumunska k severnímu pobřeží Krymu.

Následně ruské letectvo oznámilo, že torpédoborec Donald Cook se pokusil působením elektromagnetického pole narušit komunikaci centra pro vesmírnou komunikaci a fungování vojenských satelitů Černomořské flotily. Pokusil se narušit obranný systém Černomořské flotily, který umožňuje radarovým a navigačním systémům na Krymu, získávat údaje o počtu letadel na palubách letadlových lodí, jejich připravenosti k vzletu, stejně jako všechny starty raket.

Pokus o narušení obranného systému vyhodnotila ruská armáda jako agresivní akt, na který odpověděla pomocí vojenských letadel SU-24 MP. Tato opakovaně létala v nízké letové hladině těsně nad americkou lodí a zcela zablokovala činnost radarových systémů lodi. Američtí námořníci byli šokováni vyřazením elektroniky lodi, proto mnoho členů posádky okamžitě podalo žádost o uvolnění ze služby. 24 z nich dokonce požadovalo naléhavou psychologickou pomoc.

Situace byla velmi vážná. Ruské zvláštní služby získaly informace, podle kterých se na amerických lodích nacházelo šest skupin Navy Seals v plné bojové pohotovosti. Každou skupinu tvořilo 16 osob a jejich úkol byl skryté přistání na krymském pobřeží a organizace sabotáží a teroristických činů na poloostrově. Cíl byl jasný. Vytvoření paniky mezi obyvateli Krymu a následné označení viníků – agentů Ruska.

Aby se zabránilo provedení této akce, přistoupily ruské síly ke zpřísnění kontrol v ulicích Sevastopolu. Každý si jistě vzpomene na neoznačené vojáky, kteří střežili letiště, důležité budovy v Sevastopolu a dopravní uzle.

Otázkou zůstává, jaký by byl další vývoj bez přítomnosti hlídkujících vojáků. Kolik civilistů by zemřelo díky případným teroristickým akcím týmů Navy Seals?

Tento článek v žádném případě nechce obhajovat anexi Krymu. Pouze chce poukázat na fakta, která dávají celé věci trochu jiný rozměr, ale hlavně prokazují mnohem větší zapojení USA do událostí na Ukrajině.

 

Čtěte a přemýšlejte.

Komentáře

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*