Maďaři v ulicích požadovali novou republiku.

 

madariNovou demokratickou republiku, ústavu a odchod vlády premiéra Viktora Orbána požadovalo v pátek několik tisíc lidí v centru Budapešti. Páteční protestní akci zorganizovala občanská iniciativa MostMi (Nyní my). Účastníci přinesli mimo jiné plakáty s nápisy „Orbáne zmiz“, „Demokracie“ nebo „Boj proti státní mafii“.
Jde opravdu o boj uvědomělých občanů proti mafii státních úředníků?

Podívejme se na celou věc z jiného úhlu pohledu.

Delší dobu můžeme sledovat napjaté vztahy mezi Budapeští a Washingtonem. Nesouhlas se sankcemi a jiný pohled na události kolem Ukrajiny nepochybně uvedl do činnosti příslušné složky USA. Dá se předpokládat, že v Maďarsku aktivně pracuje i Národní nadace pro demokracii (NED).

NED se zasazuje o prosazení demokratických reforem v různých částech světa a uděluje každoročně stovky grantů na podporu prodemokratických skupin v Africe, Asii, střední a východní Evropě, Euroasii, Latinské Americe a na Blízkém východě.

Pro zajímavost uvádíme, že ve své zprávě z roku 2012 NED mimo jiné sdělil, že na Ukrajině podpořil různé programy částkou 3 381 824 dolarů.

Jak jsme uvedli výše, vztahy mezi Budapeští a Washingtonem se zostřují. Maďarský ministerský předseda Viktor Orbán se distancuje od EU a obviňuje americkou vládu z pokusů rozdmýchat proti Rusku novou Studenou válku.

Je jasné, že Orbán je se svým postojem pro vládu USA nepřijatelný. Akutně hrozí, že jeho příkladu budou následovat další členové dosud poměrně jednotné protiruské koalice.

Následuje tedy zřejmě klasický scénář, který se osvědčil v mnoha jiných zemích. Vyvolání nepokojů, polarizace společnosti, destabilizace a následné sesazení demokraticky zvolené vlády.

Nezbývá nám, než s obavami sledovat další vývoj v Maďarsku. Sledovat a očekávat provokaci, která nakopne národ a vyžene ho do ulic proti Viktorovi Orbánovi.

Dá se namítnout, že se nás celá záležitost netýká, ale opak je pravdou.
Za prvé je Maďarsko takřka za rohem.
A za druhé – prezident Zeman se svými názory také zřejmě nevede hitparádu oblíbenců ve Washingtonu.

 

Čtěte a přemýšlejte.

Komentáře

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*