Cvičení NATO – BREEZE 2014

aegisNa začátku července proběhlo v Černém moři plánované cvičení NATO s názvem BREEZE 2014. Cvičení bylo naplánované na období od 4. do 13. července. Nakonec se ovšem trošku protáhlo.
A zřejmě pouze náhodou skončilo 17. července. V den, kdy bylo sestřelené letadlo Malaysia Airlines MH-17.
O cvičení podala zprávu i agentura Reuters – zde.

 

Cvičení NATO s kódovým označením BREEZE 2014 zahrnovalo použití zpravodajských letadel vybavených pro elektronický boj, jako např. Boeing EA-18G Growler,  Boeing E3 Sentry Airborne Warning a letoun systému AWACS.

Připomínáme, že letoun Malaysian Airlines, let MH-17 byl sestřelený na Východní Ukrajině, asi 40 km od ruských hranic.

Vzhledem k elektronickému vybavení letadel a lodí mělo  NATO regiony Doněck a Luhansk v rámci celkového radarového elektronické sledování doslova jak na dlani.

Bylo zjištěno, že během cvičení probíhalo i sledování komerčních letů. Vzhledem k propracovanosti systémů určených pro elektronický boj a inteligenci systémů používaných během cvičení BREEZE 2014, je jisté, že došlo i k monitorování letu MH-17.

Cvičení BREEZE se zúčastnily lodě třídy AEGIS a raketový křižník USS Vela Gulf. Křižníky začleněné do systému  AEGIS jsou schopny sledovat všechna letadla na obrovské ploše.
Například testovací centrum AEGIS v Moorestown, New Jersey, vidělo Boeing 747 letu TWA 800, když zmizel z radarů v roce 1996 v blízkosti Moriches Bay, Long Island. Podle personálu firmy Lockheed Martin, který provozuje testovací centrum si námořnictvo ovšem objednalo vypnutí radaru z důvodu „údržby“ krátce před sestřelením TWA 800.

Z Černého moře byl křižník USS Vela Gulf schopný bez problémů sledovat jak letoun Malaysian Airlines MH-17, tak i všechny střely odpalované v oblasti.
V oblasti Černého moře v době letu MH-17 se nacházel i americký letoun AWACS (elektronický průzkum). Letouny AWACS mají schopnost zachytit radary všechny hrozby na zemi i ve vzduchu.

 

Nabízí se tedy otázka proč NATO nezveřejnilo údaje týkající se sestřelení letadla MH-17, když mělo v oblasti nasazenou výkonnou techniku pro elektronické sledování a monitorování?

Proč bylo cvičení prodloužené až do 17. července, když podle původního oznámení mělo skončit 13. července?

Čtěte a přemýšlejte.

Komentáře

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*